اسرائیل در برابر ایران

در اوایل ۲۰۱۸ ماموران اسرائیلی به مرکز تهران نفوذ کرده و به بیش از ۱۱۰ هزار سند برنامه هسته ای ایران دست یافتند. نتانیاهو در یک نشست خبری با آب و تاب جزئیات عملیات اطلاعاتی اسرائیل را اعلام و با افتخار از این دستاورد خود صحبت کرد: نفوذ به قلب ایران و سرقت اسناد محرمانه در یک مرکز محرمانه که به شدت محافظت شده است. این اسناد بسیار مهم و محرمانه هستند... این عملیات برای مهره بارز موساد چیزی شبیه یک سفر اکتشافی بود.

چند رشته انفجار مرموز و آتش سوزی از اواخر ماه ژوئن از جمله در تاسیسات نظامی به وقوع پیوسته است. یکی از این اماکن سایت نطنز است که بیش از سه چهارم آن تخریب شد. انبارهای موشکی خجیر دچار حریق شد و علت آن مشخص نشده است. دست کم دو مورد از این وقایع کار اسرائیل است. حوادث آتش سوزی در اماکن دیگر نیز به وقوع پیوست که به نظر فاقد اهمیت است اما شاید اینها سرپوشی باشند بر دو مورد آتش سوزی جدی در انبار موشکی و تاسیسات نطنز.
این رویدادها و انفجارها پس از آن به وقوع پیوسته که قاسم سلیمانی مرد قدرتمند ایران به دست آمریکایی ها کشته شد.

حملات هوایی اسرائیل به تاسیسات حزب الله و سپاه در سوریه متوقف نشده است. گاه انبارهای اسلحه و گاه پادگان های شبه نظامیان و مزدوران وابسته به رژیم ایران مورد هدف حمله ها قرار می گیرند که در این میان ابراهیم اسمی از نیروهای سپاه کشته شد.

ایران تا لحظه نگارش این مقاله حق واکنش به اسرائیل در زمان و مکان مناسب را برای خود محفوظ می داند. البته رژیم ایران تا حالا که در مقابل حمله های اسرائیل به تاسیسات و نیروهای تابع درمانده و مستاصل به نظر می رسد.
رژیم ایران پس از خروج ترامپ رییس جمهور آمریکا از برجام و اعمال فشار حداکثری از طریق تشدید تحریم اقتصادی نهادها و افراد ایرانی و شرکت ها و بازرگانان خارجی مرتبط با ایران در بد مخمصه ای گرفتار شده است. علاوه بر این، ترامپ تهدیدهای توخالی اوباما علیه ایران را عملی کرد. کشتن سلیمانی پیام قاطع و آشکار پرزیدنت ترامپ خطاب به ایران بود که ضعف و ناتوانی جمهوری اسلامی برای رویارویی با آمریکا را رو کرد.

وضعیت اقتصادی ایران بحرانی و پول ملی سقوط کرده است. راه حل عبور از این بحران بسیار دشوار خواهد بود و این رژیم ایران را در معرض فشار داخلی فزاینده قرار می دهد... رژیم ایران از خارج هم با فشار مواجه است. صدای منتقدان عراقی دخالت ورزی ایران در امور داخلی عراق بلندتر و رساتر شده است. اگرچه گروه منتقد ایران در عراق رژیم ایران یا نقش این کشور در عراق را تهدید نمی کند اما با این حال مایه نگرانی رژیم است.
تلاش دولت آمریکا برای بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران از طریق شورای امنیت به علت نقض برجام ادامه دارد.

ظاهرا نتانیاهو با توجه به تحولات جاری تصمیم گرفته تا بدون بیم و دغدغه درباره آغاز جنگ منطقه ای یا موشک پرانی حزب الله به مرزهای شمالی اسرائیل حملاتی در ایران انجام دهد و سایت نطنز را از کار بیندازد. این رویکرد نتانیاهو دلیل دیگری هم داشته و آن نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است. سوالی که فکر همه را مشغول کرده این است: اگر آمریکایی ها به بایدن رای بدهند و پای اوباما به همراه بایدن باز به کاخ سفید باز شود و رویکرد تعامل با ایران و رابطه خصمانه با کشورهای خلیج و اسرائیل از سر گرفته شود چه می شود؟

آیا خاورمیانه برای چهار سال دیگر توان تحمل سیاست خاورمیانه ای اوباما را دارد؟ آیا خاورمیانه برای چهار سال دیگر توان تحمل نظریه ناکارآمد اوباما درباره موازنه وحشت بین ایران از یک سو و جهان عرب و اسرائیل از سوی دیگر را دارد؟ مگر همین رویکرد دست آخر منجر به نابودی چهار کشور خاورمیانه نشد؟

رژیم ایران ظاهرا تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سیاست صبر و حوصله در پیش گرفته است. حکومت منتظر نتیجه انتخابات است. تصور عمومی این است که اگر بایدن پیروز شود سیاست بهبودی روابط ایران و آمریکا در دوره اوباما از سر گرفته می شود.

دولت اسرائیل با شتاب بخشیدن به عملیات نظامی و نفوذ ماموران اسرائیلی در ایران عملا به پیشواز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر رفته است. پیروزی ترامپ در انتخابات از دید اسرائیل به معنای تداوم فشار حداکثری بر ایران و اجبار مقام های ایرانی به گفتگو با شرط و شروط آشکار است: عدم مداخله جویی نظامی و غیر نظامی در کشورهای خاورمیانه و تعطیلی برنامه هسته ای و خلع سلاح شبه نظامیان از جمله حزب الله لبنان... اگر بایدن برنده انتخابات شود این یعنی جنگ تازه ای در خاورمیانه آغاز خواهد شد.