خشونت علیه کادر درمان

افراد نمک نشناس قدر مبارزه آنها با کرونا را نمی دانند
خشونت علیه کادر درمان


لابد این روزها زیاد شنیده اید که خشونت و بدرفتاری با مبتلایان به ویروس جدید کرونا و نیز اتباع کشورهای شرق آسیا افزایش یافته است. برخی مدعی هستند که چین «منشا ویروس» است. این چندان جای تعجب ندارد. به قول یک ضرب المثل، مردم دشمن چیزی هستند که نمی دانند. شایعات شبکه های اجتماعی مثل آتش در خرمن است. باورهای این چنینی فارغ از اینکه درست باشد یا نادرست رواج پیدا می کنند. اتباع کشورهای شرق آسیا که در خارج زندگی می کنند به خاطر این نگاه دچار وحشت هستند. 

اما وقوع خشونت و بدرفتاری با پزشکان و پرستاران بیماران کرونا غیر قابل انتظار بود. کادر درمان مورد حمایت و قدردانی محافل بین المللی و تمام کشورها قرار گرفتند. اما افراد نمک نشناس قدر ایثارگری و فدارکاری های کادر درمان را نمی دانند. پزشکان و پرستارانی که در خط مقدم مبارزه با ویروسی هستند که جان همه افراد را تهدید می کند. خشونت علیه آنان برای بسیاری یک اتفاق تکان دهنده بود. شبکه های اجتماعی پر شد از انتقادهای تند و تیز و حمله به افرادی که علیه قهرمانان سفید پوش خشونت می کنند.
 

دینا عبد السلام پزشک


به اینجا آمدی تا بچه هایمان را مریض کنی

دینا عبد السلام دکتر مقیم استان اسماعیلیه مصر از سوی همسایه ها مورد بدرفتاری قرار گرفت. آنها سعی کردند او را از خانه اش بیرون کنند چون در یکی از بیمارستان های این استان کار می کند. همسایه های دینا می گویند که می ترسند به دلیل تماس با او به ویروس کرونا مبتلا شوند. 

این خانم دکتر جوان متخصص پوست و مو در بیمارستان القنطره در اسماعیلیه است. او در ویدیویی که در فیس بوک منتشر کرد گفت که همسایگانش با او بدرفتاری می کنند. آنها سعی داشتند او را از خانه اش بیرون کنند و وقتی متوجه شدند که در بیمارستان کار می کند ادعا کردند  کرونا گرفته به دلیل اینکه با افراد مبتلا سر و کار دارد. همسایه ها به او گفتند «ما همه چیز را فهمیدیم. تو به اینجا آمدی تا بچه هایمان را مریض کنی».

دینا افزود او به عنوان متخصص پوست و مو در یکی از بیمارستان های القنطره کار می کرد و وزارت بهداشت در بخشنامه ای او را به بیمارستان حمیات منتقل کرد. او از مبتلایان کرونا تست می گیرد. به خاطر حفظ سلامت اعضای خانواده اش خانه را ترک و مکانی اجاره کرده است. تمام اقدامات و پروتکل های بهداشتی را رعایت می کند. 

دکتر عبد السلام خاطر نشان کرد او از افرادی که مظنون به ابتلا به ویروس کرونا هستند می پرسد که چه علایمی دارند و اینکه سابقه بیماری خانوادگی شان چیست و چقدر با افراد مبتلا در تماس بودند. 

این افراد را برای انجام آزمایش به جای دیگری می فرستد.

او در ادامه گفت پنج روز از انتقال به خانه جدید نگذشته بود که یک روز دیدم همسایه ها مقابل آپارتمانم جمع شده اند و می خواهند از اینجا بروم. آنها می گفتند من کرونا دارم. من به پلیس خبر دادم. ماموران آمدند و همسایه ها متفرق شدند. 

دینا از تمام مردم می خواهد تا با دکترها و پرستاران بدرفتاری نکنند و رفتار قلدرمآبانه نداشته باشند. این افراد در خط مقدم مبارزه با کرونا هستند.

بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی حمایت و همبستگی خود را با دینا اعلام کردند و خواستار قدردانی او و دادگاهی شدن همسایه ها به دلیل بدرفتاری با او شدند.

دکتر اسامه عبد الحی عضو شورای انجمن پزشکان مصر درباره این حادثه گفت «این حوادث از سر نادانی و بی اطلاعی بیش از حد برخی از افراد درباره اقدامات و تدابیر رخ می دهد». او در گفتگوی تلویزیونی افزود «کارکنان بیمارستان ها لزومی ندارد خود را قرنطینه کنند. آنها مرتب تست کرونا انجام می دهند».
 
ده ها نفر در روستای «شبرا البهو» از توابع استان دقهلیه مصر مقابل آرامگاه روستا تجمع کردند. این افراد درصدد جلوگیری از خاکسپاری پزشک زنی بودند که به دلیل ابتلا به کرونا فوت کرد. مردم راه آمبولانس را مسدود و از ورود جنازه به مقبره جلوگیری کردند.
 

 
پاسخ مسئولان لبنان: «خواسته های مردم غیر منطقی است» 

جمعی از پرستاران در لبنان از دولت خواستند تا خانه یا خوابگاه برایشان فراهم کنند که نزدیک به محل کارشان باشد. آنها از احتمال انتقال کرونا به فرزندان و اعضا خانواده شان ابراز نگرانی کردند. نعمت افرام نماینده مجلس لبنان در یک مصاحبه تلویزیونی در این باره گفت «باید کمی به ما مهلت بدهند». او افزود «مشکلات مختلفی وجود دارد و خواسته های عجیب و غریب و غیر منطقی مطرح می شود».

او با انتقاد از درخواست این پرستاران افزود «آنها می توانند برای حفاظت از خانواده هایشان در بیمارستان بمانند».

صاحبخانه ماریا تادرس یکی از کادر درمانی بریتانیا دستور تخلیه خانه اش را صادر کرد. صاحبخانه مدعی شده که ماریا در محل کار با بیماران کرونا تماس دارد. او مجبور شد ظرف چند ساعت دنبال خانه دیگر بگردد. 

ماریا این مطلب را در فیس بوک منتشر کرد. او افزود یکی از کارکنان در سوپرمارکت نزدیک خانه از من قدردانی کرد و به خاطر اقدام صاحبخانه معذرت خواست.

دکتر عصام عبد الصمد متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه در دانشگاه لندن از کمپین های شکل گرفته برای حمایت و تشویق کادرهای درمانی و کارکنان و نیروهای داوطلب در مراکز پزشکی در سراسر جهان ستایش و قدردانی کرد.

نه بیماران حرمت دارند نه اموات

حادثه اسفبار دیگری در یازده آوریل استان دقهلیه واقع در شمال مصر رخ داد. ماموران پلیس با گاز اشک آور موفق به متفرق کردن جمعیت انبوهی شدند که به خاطر ترس از ابتلا به کرونا مانع دفن یک پزشک زن در آرامگاه روستای شبرا البهو شدند. این پزشک شصت و پنج ساله بر اثر کرونا جان باخت. دخترش که از اسکاتلند به مصر بازگشته بود به کرونا مبتلا بود. جسد پزشک به روستای محل تولد همسرش برده شد. اما اهالی روستا عصبانی شدند و با آتش زدن مقدار زیادی کاه از دفن او جلوگیری کردند. پلیس دست به کار شد. پانزده نفر بازداشت شدند. بالاخره گروه امدادرسان موفق به خاکسپاری او شدند.

نکته عجیب این است که جمعیت انبوهی از اهالی معترض به دفن این پزشک بدون توجه به پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و حتی استفاده از ماسک تجمع کرده بودند.
 
این حوادث به دلیل وحشت و ترس ناشی از انجام آزمایش تشخیص کرونا و قرنطینه خانگی و طرد اجتماعی خطر جدی به شمار می روند. اگر این افراد به کرونا مبتلا شوند به دیگران نیز منتقل شده و تعداد بسیاری جان خود را از دست می دهند. مراکز و موسسات بهداشتی رسمی از ابتلای این افراد خبر ندارند و این اوضاع را وخیم تر می کند. 

سحر الهبج فعال اجتماعی و روانشناس انگیزشی گفت نادانی و عدم آگاهی درباره بیماری و علائم و نحوه انتقال آن باعث می شود مردم اینطور رفتار کنند و با کادر درمان بد رفتاری کنند. علاوه بر این مردم به دولت ها و نظام سلامت اعتماد ندارند. به ویژه اینکه کادر درمان در اغلب کشورهای جهان نسبت به عدم دسترسی به تجهیزات پیشگیری از ویروس اعتراض دارند. تلاش دولت ها در این باره به اندازه کافی نبوده است. آنها حتی در خانه در معرض خشونت و بدرفتاری قرار دارند و فشار روانی بر این افراد دو چندان شده است.
 


 
فشار روحی و خودکشی
 
پلیس روسیه از مرگ دو پزشک زن و مصدوم شدن نفر سوم خبر داد. این افراد خود را از پنجره های بیمارستان محل کارشان به بیرون پرت کردند. پلیس گفت درباره حوادث جداگانه خودکشی تحقیق می کند. گفته های پزشکان نشان می دهد که خودکشی های مکرر در میان کادر درمان ناشی از فشار فراوان بر آنان و کمبود تجهیزات پزشکی و منع آنها از بیان مشکلاتشان است.

یکی از آنها دکتر الکساندر شلیپوف است. او پس از ابتلا به کرونا خود را از پنجره به بیرون پرت کرد و دچار شکستگی جمجمه شد.

نکته مهم این است که شلیپوف و همکارش ویدیویی منتشر و در آن درباره کمبود تجهیزات پیشگیری از ابتلا به کرونا در بیمارستان صحبت کردند. پرونده این دو نفر به اتهام انتشار اخبار دروغ به دادسرا فرستاده شد. گمانی زنی ها حاکی از این است که شلیپوف به دنبال فشار روانی پس از اعلام کمبود تجهیزات پزشکی لازم دست به خودکشی زده است. 

کادر درمان پیش به سوی نبرد

کادر درمانی و پرستاری با وجود فشار فراوان در حال تلاش برای نجات تعداد بیشتری از افراد مبتلا هستند. اما تعداد مبتلایان و جان باختگان روز به روز بیشتر می شود. ابراهیم الزیات عضو شورای انجمن پزشکان مصر گفت بیست و دو پزشک در کشور جان باختند و دویست و نود و یک نفر از کادر درمان مبتلا شده اند که در میان آنها ۶۹ پزشک هستند. در اسپانیا ده پزشک و یک پرستار و یک دستیار پزشک جان خود را از دست دادند. در ایتالیا صد و پنج پزشک و در اندونزی بیست و چهار پزشک درگذشتند.

آنها مبارزانی هستند که جنگ را بر قرنطینه اختیاری ترجیح دادند. کارشان سخت و نفسگیر است. برخی از آنها قرنطینه و انزوا را برگزیدند و برخی دیگر برای سکونت به جاهای دیگر به دور از خانواده رفتند. شرایط آنها دشوار است. مرگ سرنوشت بسیاری آنها شد. به رغم همه مشکلاتی که کادر درمان و پزشکان با آن مواجه هستند گروهی به خشونت لفظی و جسمی علیه آنان روی آورده اند و امانشان را بریده اند.