بازیگر مصری: بازنگری در سریال های درام تلویزیونی ضروری است

بازیگر مصری: بازنگری در سریال های درام تلویزیونی ضروری است

یسرا یکی از بازیگران طراز اول سینما در سی سال گذشته به شمار می رود. بررسی تاریخ سینمای مصر بدون اشاره به نقش یسرا دشوار به نظر می رسد.

یسرا در همه این سال ها جایگاه و موقعیت و درخشش خود را حفظ کرده است. او به خوبی می داند کجا قدم می گذارد و در پذیرش نقش های پیشنهادی عجله نمی کند. یسرا می داند کی بازی کند و کی بازی نکند. او کارنامه درخشانی با ده ها نقش تلویزیونی و سینمایی در کارنامه خود دارد. مردم نقش های او را حفظ کرده اند.

او در نوآوری و برانگیختن تحسین هوادارانش دریغ نکرده. او نقش چهره های معروف فراوانی را بازی کرده و به همین دلیل حالا به عنوان یکی از نمادهای سینمای مصر مطرح می شود.

یسرا پس از غیبت هفت ساله به سینما بازگشته است.

المجله برای آشنایی بیشتر با کارهای سینمایی یسرا و اینکه چرا بعد از این مدت به سینما بازگشته با او گفتگو کرده است:
 
متن گفتگو به شرح زیر است:

چرا پس از هفت سال دوباره به سینما برگشتید؟

سینما عشق اول و آخرم است. نمی توانم از سینما فاصله بگیرم. وقتی نقش مناسب و متفاوت به من پیشنهاد می شود بی درنگ قبول می کنم و اهمیتی ندارد که فیلم کوتاه باشد یا بلند. نقش من در فیلم «صاحب المقام» متفاوت از دیگر نقش ها است. آسر یاسین نقش اول مرد است که طرفداران خود را دارد. گروهی از بازیگران طراز اول مثل امینه خلیل و بیومی فواد و ریهام عبد الغفور و نسرین امین در این فیلم به نویسندگی ابراهیم عیسی و کارگردانی محمد العدل بازی می کنند.

آیا به دلیل نقشی که در این فیلم بازی کردید دوباره بازی در سینما را از سر گرفتید؟

نقش من در این فیلم با نقش های پیشین تفاوت دارد. به همین دلیل هم بازی در این فیلم را قبول کردم. من بازیگر نقش اول هستم که فرد نیکوکاری بوده و در تلاش است تا به آسر یاسین بازیگر نقش اول مرد در گرفتاری اش کمک کند.
 شما هفت سال پیش در فیلم "گیم اور" به همراه می عز الدین بازی کردید. آیا در این مدت نقش جذابی در سینما به شما پیشنهاد نشد؟

واقعیت این است که نقش های فراوانی به من پیشنهاد شد اما همه تکراری بودند. می خواستم که در یک نقش متفاوت به سینما بازگردم. من در این مدت سرگرم بازی در نقش های تلویزیونی بودم و حضور در تلویزیون به نظرم مناسب تر از بازی در سینما در آن دوره بود. مسائل متنوعی در سریال ها و فیلم های تلویزیونی مطرح می شدند و مخاطبان تلویزیون بیشتر از سینما بودند. البته حس نکردم که در این مدت از کار سینمایی فاصله گرفتم چرا که به جای بازی در سینما در نقش های تلویزیونی ظاهر شدم. کما اینکه همه ستارگان سینما به دلیل ضعیف بودن محصولات سینما به تلویزیون روی آوردند.

شما پس از هفت سال تصمیم گرفتید با بازی در سریال های ماه رمضان به تلویزیون بازگردید... چرا پارسال از تلویزیون فاصله گرفتید؟

سریال «لدینا اقوال اخری» آخرین کارهای تلویزیونی ام بود که از یکی از کانال های سعودی پخش شد و موفقیت چشمگیری کسب کرد.

پارسال در سریال دیگری به نام «بیت العائله» بازی کردم اما فیلمبرداری آن به دلیل کمبود وقت نیمه کاره ماند. این سریال در ماه رمضان پخش خواهد شد. موضوع سریال درباره یک خانواده مصری و تحولات عظیم در جامعه است. این سریال به تاثیر این تحولات بر روابط بین اعضای خانواده اشاره می کند.
 
سریال های تلویزیونی ماه رمضان پارسال مورد انتقاد گسترده قرار گرفتند. عده ای بر این باورند سوژه ها ضعیف و کمتر از حد انتظار بودند... ارزیابی شما در این باره چیست؟

بله. مخاطبان و منتقدان فراوانی گفتند که سوژه فیلم ها و سریال ها شباهت دارند و باید فیلم ها با موضوعات متنوع و قوی عرضه شوند تا از ریزش و انتقال مخاطبان به شبکه های دیگر جلوگیری کرد.

شما سابقه طولانی فعالیت در حوزه سینمای مصر دارید. وضعیت کنونی سینمای کشور را چطور ارزیابی می کنید؟

سینما در شرایط خوبی است و درآمدهای کلانی دارد. صنعت سینما پیشرفت چشمگیری داشته و نسل های جوان با استعداد هستند. نسل های جوان باید مسئولیت کار سینمایی را به عهده بگیرند.

جشنواره جونه را در سطح جشنواره های فیلم چگونه ارزیابی می کنید؟

بی گمان، جشنواره جونه منجر به افزایش رونق سینمای مصر می شود. این جشنواره که تنها سه سال از آغاز فعالیتش می گذرد در حال حاضر به یکی از رویدادهای سینمایی در جهان مطرح شده است.

جشنواره جونه یک رویداد سینمایی مهم بوده که همگی منتظر آن هستند. این جشنواره از سازماندهی خوبی برخوردار است. همایش هایی در حاشیه جشنواره برگزار می شود. مهمانان از همه کشورهای جهان در آن حضور دارند. این یکی از امتیازات مصر است. سینما یکی از ابزارهای قدرت نرم مصر و مایه افتخار مردم این کشور است. از اینکه در این جشنواره شرکت کردم بسیار خوشحال هستم. فیلم های سینمایی مهم برای اولین بار در این جشنواره روی پرده رفتند.

عده ای می گویند که جشنواره جونه برای رقابت با جشنواره فیلم قاهره راه اندازی شد. نظر شما در این باره چیست؟

نه اینطور نیست. 30 سال از عمر جشنواره بین المللی فیلم قاهره می گذرد... جشنواره قاهره از اهمیت فراوانی برای بنده و همه بازیگران مصر و جهان عرب برخوردار است. جشنواره های فیلم قاهره و جونه مکمل یکدیگر هستند. جشنواره قاهره در سطح بین المللی مطرح است و همه هنرمندان مصری –چه بازیگر و چه کارگردان- تلاش می کنند تا در آن شرکت نمایند.

همه جشنواره های فیلم کشور در رونق فعالیت سینمایی در مصر و نمایش آثار سینماگران جوان سهیم هستند.

امیدوارم جشنواره های سینما در مصر هر روز بیشتر شوند چرا که وجود رویدادهایی از این قبیل در تقویت صنعت سینما و ترویج پدیده های هنری سهیم هستند.
 


آیا پس از این سابقه طولانی بازی در نقش های معینی را ترجیح می دهید؟

من در ده ها نقش بازی کردم اما هنوز به دنبال این هستم که نقش های متفاوتی را بازی کنم. هر دوره هنری ویژگی های خاصی برای بازیگر دارد. و بازیگر در هر مقطعی نقش های خاصی را بازی می کند. وقتی خاطراتم را مرور می کنم می بینم که همه نقش هایی که بازی کردم را دوست داشتم. بازیگر واقعی هیچ گاه از کار خسته نمی شود و همواره به دنبال نقش آفرینی در نقش های تازه است.

 پس از این سابقه درخشان و نقش آفرینی در ده ها فیلم و سریال چگونه خود را ارزیابی می کنید؟

بی گمان، بازیگر خوش شانسی هستم چرا که در همه این سال ها با هنرمندان بزرگ و صاحب نام همکاری کردم.