سریال «رشاش» برآمده از آرشیو نهادهای امنیتی سعودی

پرهزینه‌ترین محصول فیلم و سینمای خاورمیانه با بازیگران سعودی
سریال «رشاش» برآمده از آرشیو نهادهای امنیتی سعودی

شرکت ام بی سی استودیوز سریال درام سعودی به نام «رشاش: للشر اسم/ رشاش: نامی برای شر» بر اساس یک داستان واقعی ساخته که به زودی در اپلیکیشن «شاهد VIP» پخش می‌شود. از این سریال به عنوان پرهزینه‌ترین محصول فیلم و سینمای خاورمیانه یاد شده است.

«رشاش» عظیم ترین سریال درام در سعودی و پرهزینه‌ترین سریال درام پخش شده از بسته‌های دیجیتال خاورمیانه و از جمله مهم‌ترین تولیدات درام عربی است.

پشت صحنه این سریال توسط بسته خدمات shahid زیر مجموعه گروه ام بی سی از ۲۱ ژانویه پخش می‌شود و در آن ناگفته‌هایی از این وقایع برگرفته از آرشیو نهادهای امنیتی سعودی بازگو می‌شود. موضوع اصلی دربارهٔ قاتل و جنایتکار باسابقه دهه هشتاد میلادی در سعودی است. سریال بر اساس رویدادهای واقعی ساخته شده و حکایت مردی به اسم «رشاش» است که با باند جنایتکار شناخته شده‌ای همکاری می‌کند. این محصول تلویزیونی راوی تلاش‌های جانفرسای دستگاه امنیتی برای بازداشت و محاکمه او است.

 

- سریال هشت قسمتی

سناریوی این اثر را تونی گوردون سناریونویس فیلم و سریال‌های انگلیسی نوشته‌است. گوردون چندین اثر جهانی در کارنامه خود دارد. شیخه سهی آل خلیفه و ریچارد بلامی نویسندگان این محصول هستند. سریال هشت قسمتی عربی به انگلیسی ترجمه و هر قسمت ۶۰ دقیقه ای پنجشنبه‌ها در اپلیکیشن «شاهد VIP» پخش می‌شود.

«رشاش» ماجرای یک قاتل و قاچاقچی بی رحم سعودی است که اواخر دهه هشتاد میلادی بازداشت می‌شود. این سریال به دوره‌های مختلف فعالیت‌های رشاش می‌پردازد؛ چطور وارد باندهای خلاف می‌شود و کارش را شروع می‌کند و چطور بعدها سردسته مجرمان می‌شود تا اینکه به دست نیروهای امنیتی می‌افتد و محاکمه می‌شود. «فهد» بازیگر دیگر سریال است. فهد افسر جوانی است که تمام زندگی خود را وقف تلاش برای بازداشت رشاش و انهدام باند جنایتکار رشاش کرده‌است.

 

- سریالی بزرگ

رشاش به کارگردانی کالین تیگ بریتانیایی با توجه به کیفیت بالای ساخت، بزرگ‌ترین محصول درام و اکشن سعودی شده و نیز بزرگ‌ترین سریال در سطح کشورهای منطقه است که از بسته‌های دیجیتال پخش می‌شود.


طبق برنامه قبلی، فیلمبرداری آن ۹۰ روز طول می‌کشید اما پروتکل‌ها و محدودیت‌های کرونا باعث شد فیلمبرداری بیشتر طول بکشد. لوک برایان مدیر تصویربرداری است. او در زمینه تصویر برداری فیلم در سطح بین‌المللی شناخته شده‌است.

کالین تیگ کارگردان و لوک برایان مدیر تصویربرداری سه روز از هلیکوپتر سکانس‌های فیلم را فیلمبرداری کردند.

در فیلمبرداری تجهیزات سینمایی گران مثل خودروی فیلمبرداری Russian Arm Dynamic استفاده شده که دوربین‌های متحرک و پیشرفته برای فیلمبرداری سکانس‌های اکشن دارد. فانتوم و پهپادهای فیلمبرداری و اکشن کم نیز استفاده شده‌است. در سکانس‌های اکشن با توجه به ویژگی هر سکانس ما بین ۲ تا ۵ و ۶ اکشن کم به کار رفته.

در این سریال بیش از ۲۴ بدلکار شرکت کرده که در محصولات تلویزیونی بی‌سابقه است. گروه Alpha Stunt مدیریت بدلکاران را بر عهده داشت. این گروه تولیدکننده فیلم‌های هالیوودی معروف است.
 

- همه بازیگران سعودی هستند

بسیاری از چهره‌های درخشان و جوان سینمای سعودی در این فیلم بازی می‌کنند. توجه به شناسایی بازیگران جوان و بااستعداد در سعودی از جمله اهداف گروه ام بی سی و شاهد و ام بی سی استودیوز است. هدف اصلی، پرورش نیروهای با استعداد و جوان سعودی در حوزه‌های تولید محصولات سینما و تلویزیون و رسانه است.

تمام بازیگران رشاش سعودی هستند: یعقوب الفرحان در نقش رشاش، نایف الضفیری در نقش فهد، فایز بن جریس در نقش عمر، حکیم جمعه در نقش سلطان، عبدالله البراق در نقش مهال، ابراهیم الحجاج در نقش قحص، ایمن المطهر در نقش مصلح و خالد یسلم در نقش سرآشپز عزام و سمیه رضا در نقش عایدی بازی می‌کنند.

بازیگران اصلی سریال، برخی سکانس‌های خطرناک را انجام دادند اما با این حال هر بازیگر یک بدلکار حرفه ای داشت. تمام بازیگران پیش از آغاز فیلمبرداری نحوه استفاده از اسلحه را توسط کارشناسان خبره یاد گرفتند تا در سکانس‌های اکشن نقش خود را طوری بازی کنند که ساختگی نباشد و مخاطب متقاعد شود.

کمپانی twofour54 که مقر آن ابوظبی است و در بخش خدمات تولیدی بین‌المللی فعالیت می‌کنند در ساخت سریال رشاش شرکت کرده‌است. این کمپانی همچنین در زمینه ارائه طرح‌های آموزشی برای نیروهای جوان و با استعداد و خدمات و تسهیلات برای شرکت‌های رسانه ای منطقه فعالیت می‌کند.