نوه ام کلثوم به المجله: سبک خوانندگی ام شبیه مادربزرگم نیست.. به ناحق صدایم را با صدای ام کلثوم مقایسه می کنند

۱۲۲ مین سالروز درگذشت ستاره شرق در دسامبر برگزار شد
نوه ام کلثوم به المجله: سبک خوانندگی ام شبیه مادربزرگم نیست.. به ناحق صدایم را با صدای ام کلثوم مقایسه می کنند


سناء نبیل خواننده جوان مصری گفت در وقت حاضر دوست دارد با سبک خوانندگی مادربزرگش ام کلثوم ترانه های به یاد ماندنی او را اجرا کند تا اینکه بتواند روی پای خودش باستد و یک خواننده مطرح شود.

سناء نبیل نوه ستاره شرق ام کلثوم در گفتگو با المجله از اینکه دولت سعودی از او برای اجرای کنسرت در جشنواره العلا دعوت کرده ابراز خرسندی کرد.

او افزود «از مردم سعودی به خاطر استقبال گرم و گسترده تشکر می کنم».

سناء نبیل درباره جزئیات شرکت در برنامه استعداد یابی «عرب گات تلنت» که در شبکه ام بی سی پخش شد صحبت کرد. زنگ طلایی احمد حلمی بازیگر مصری و عضو هیات داوران برنامه برای سناء نبیل به صدا درآمد.

نبیل گفت او برخی از اشیای ام کلثوم مادربزرگش را نگه داشته است؛ از جمله عینک آفتابی معروفش و مدادی که با آن می نوشته و یک کیف دستی چرمی. او همچنین از تخریب ویلای محل سکونت ام کلثوم و بنای هتل در آن مکان ابراز ناراحتی و آزردگی کرد.

سناء در ادامه گفتگو با المجله یاد آور شد «خانه ای که بانوی آواز عرب در آن بزرگ شده همچنان در روستای طمای الزهایره دست نخورده است».

دکتر احمد عبد الله نوازنده سرشناس عود استاد سناء نبیل در اوایل ورود به عرصه خوانندگی بود. او سپس تمرینات خوانندگی را زیر نظر استاد سلیم سحاب ادامه داد و وارد آکادمی موسیقی عربی شد.

سناء نبیل در مسابقه بین المللی ملودی در جمهوری آذربایجان شرکت کرد و موفق به کسب لوح تقدیر و دیپلم موسیقی در گروه زیر ۱۶ سال شد.

۱۲۲ مین سالروز درگذشت ام کلثوم ستاره شرق ماه دسامبر بود و المجله به این مناسبت با نوه اش سناء نبیل که صدای زیبای مادربزرگ را به ارث برده گفتگو کرده است.
 

سناء نبیل و عکس ام کلثوم (المجله)

 
در آغاز کمی از خودتان بگویید.

سناء نبیل احمد هستم. ۱۸ ساله و کلاس سوم دبیرستانم و در آکادمی موسیقی عربی درس می خوانم.

با خانم ام کلثوم چه نسبتی دارید؟


خب همه می دانیم که او پچه دار نشد اما خواهر بزرگ تر او مادر پدربزرگ مادری ام است. پس ام کلثوم مادربزرگ من نیز به حساب می آید.


صدای شما به صدای جوانی ام کلثوم خیلی شباهت دارید. آیا کسی این را به شما گفته؟

به من می گویند که از نظر شکل ظاهر به ام کلثوم شباهت دارم مخصوصا وقتی که او جوان بود. اما شک دارم که صدایم شبیه صدای او است.

آیا کسی به جز شما در خانواده ام کلثوم آواز خواندن بلدند یا اینکه شما تنها وارث صدای زیبای ام کلثوم هستید؟

نه. هیچ کسی در خانواده بلد نیست آواز بخواند. من تنها عضو خانواده ام کلثوم هستم که آواز می خوانم.

خواهر و برادرها چطور؟ آیا آنها آواز می خوانند یا مثلا صدای قشنگی مثل مادربزرگ ام کلثوم دارند؟ 

نه‌ آنها هم آواز نمی خوانند. یک خواهر و یک برادر دارم. خواهرم مدتی تمرین می کرد اما ادامه نداد و الان وارد حوزه بانکداری شده و کلا عرصه خوانندگی را رها کرد. او دانش آموخته دانشکده بازرگانی است. برادرم که متخصص کامپیوتر و داده است. اما من دلم می خواهد وارد دانشکده زبان و ادبیات شوم.

آیا هنوز هم در روستای طمای الزهایره مصر در استان الدقهلیه در منطقه دلتای رود نیل که زادگاه ام کلثوم است سکونت دارید؟

نه. الان ساکن منطقه السنبلاوین در شهر منصوره در استان الدقهلیه هستیم. مادربزرگم ام کلثوم در دوره کودکی برای آواز خواندن مرتب به این منطقه رفت و آمد می کرد.

آیا با خانواده برادر ام کلثوم شیخ خالد رابطه و رفت و آمد دارید؟

آنها که هستند اما با آنها مراوده نداریم.

خانه حاج ابراهیم البلتاجی پدر ام کلثوم که ام کلثوم آنجا بزرگ شد هنوز هست یا تخریب شده؟

بله. این خانه هنوز در روستای طمای الزهایره هست اما من به شخصه به آنجا نرفته ام و چیزی درباره آن نمی دانم. ویلای ام کلثوم در محله الزمالک در قاهره هتل شده است.

چه حسی داری وقتی می بینی ویلای ام کلثوم را خراب کردند به جایش هتل ساختند چه احساسی داشتی؟ 

خیلی ناراحتم چون به نظرم باید این ویلا یک زیارتگاه گردشگری باشد. دوست دارم هر چیزی که بوی ام کلثوم می دهد برای نسل های آینده بماند.
 
سناء نبیل برخی از لوازم شخصی ام کلثوم را نگه داشته است


آیا لوازم شخصی ام کلثوم را نگه می دارید؟ برخی اشیای شخصی ام کلثوم در موزه ویژه او در قاهره به نمایش گذاشته شده است.


یک جفت عینک و کفش ها و دستکش و دو کیف دستی چرمی از او دارم اما هنوز نو هستند و مادرم از آنها در برخی جشن ها و مراسم استفاده می کند.
 
دلت می خواهد همان سبک و استایل ام کلثوم را داشته باشی؟
 
نه دقیقا چون بالاخره زمانه و نسل ما با آن دوره تفاوت دارد. اما امیدوارم که از نظر ظاهر استایل او را داشته باشم و همان جاهایی که آواز می خواند و در آن سطح بالایی که برنامه اجرا می کرد منم بتوانم همان کار را انجام بدهم. خیلی سبک کلاسیک را دوست دارم.


استعداد مادربزرگت وقتی کودک کم سن و سال بود و عروسک بازی می کرد بروز کرد. شما چطور؟ استعداد آواز خوانی شما چطور کشف شد؟

۹ سالم بود که استعداد خوانندگی ام بروز کرد. مادرم می گفت که وقتی بچه بودم ترانه های ام کلثوم را می خواندم، زیر لب با خودم می خواندم.. مخصوصا ترانه هزار و یک شب را که از جمله نخستین ترانه های مادربزرگم بود. اوایل کار دوست نداشتم جلوی مردم آواز بخوانم و روی صحنه بروم چون آدم خجالتی هستم و آواز خواندن چیزی بر خلاف شخصیتم بود. رفته رفته وارد عرصه هنری شدم. وقتی بچه بودم در کنسرت شرکت می کردم و مردم برایم کف می زدند. وقتی پدرم دید که مردم از صدای من خوششان می آید متوجه استعداد آوازخوانی من شد و توصیه کرد که برای تقویت این استعداد و کسب مهارت های لازم از لحاظ تئوری و عملی آموزش ببینم. کار آواز خواندن را از کودکی شروع کردم. آن زمان مدرسه نمی رفتم و نمی توانستم به دلیل سن کم در موسسه آواز درس بخوانم یا استعدادم را نشان بدهم پس رفتم سراغ اساتید خبره آواز و موسیقی که فوت و فن موسیقی را یاد بگیرم. در ابتدا زیر نظر دکتر احمد عبد الله عود نواز بزرگ آموزش دیدم. 


راستی چطور شد که در مسابقه استعداد یابی عرب گات تلنت شرکت کردی؟

گروهی از شبکه ام بی سی تماس گرفتند و خواستند که در برنامه شرکت کنم چون ظاهرا اخبار و ویدیوهای منتشر شده در برخی از شبکات اجتماعی و شبکه های تلویزیونی مصری را دیده بودند. من موافقت کردم. اولین باری بود که جلوی هیات داوری با حضور ستارگان هنر آواز می خواندم. واکنش هنرمندان عضو هیات داوری به خصوص احمد حلمی (بازیگر سرشناس مصری) به صدای بنده و به صدا درآوردن زنگ طلایی مایه افتخار بود. آن موقع چندان ابراز احساسات نکردم چون خجالتی هستم و به خصوص در مناسبات اینچنینی جلوی مردم.
 
 
سناء نبیل ترانه های ام کلثوم را اجرا می کند

 
آیا پس از این برنامه معروف تر شدی؟

متاسفانه از موفقیتم در آن برنامه استفاده نکردم و ویدیوی اجرایم در برنامه را در سوشیال مدیا منتشر نکردم.

دوست داری به تحصیل در حوزه موسیقی ادامه بدهی یا پس از پایان دبیرستان در آکادمی موسیقی به دانشگاه بروی و در رشته ای به جز موسیقی ادامه تحصیل بدهی؟

من الان سال سوم دبیرستان در آکادمی موسیقی عربی هستم و ادبیات می خوانم. این آکادمی یک موسسه عالی موسیقی دارد. اما دوست دارم به دانشگاه بروم و مثل بسیاری دانشگاه رفتن را تجربه کنم تا در کنار هنر و موسیقی در رشته دیگری هم درس بخوانم.
 
آیا تا به حال در مصر یا خارج کشور کنسرت اجرا کردی؟


چندین کنسرت داشتم. از بس که زیاد بودند دقیقا عدد دقیقشان یادم نیست. این کنسرت ها مورد استقبال گسترده قرار گرفتند. یکی از کنسرت هایم در ابوظبی امارات بود. آن کنسرت را هیچ وقت فراموش نمی کنم چون به تنها اجرا کردم و مسئولیت بزرگی داشتم. تجربه بی نظیری بود.  


آیا کنسرت ابوظبی همان اجرایی است که در آن از تکنولوژی هولوگرام استفاده شد؟ 

برای اولین بار در منطقه العلا در سعودی اجرای هولوگرامی داشتم که به مناسبت مشارکت در جشنواره العلا و افتتاح شهر از من دعوت شد. هر شب به یاد یک خواننده سرشناس کنسرت برگزار می کردند. یک شرکت تولید کننده ایده کنسرت هولوگرامی را مطرح کرد و از من خواستند تا به عنوان مهمان افتخاری برنامه اجرا کنم. این کنسرت بسیار موفق و استقبال مردم سعودی گسترده بود.

اگر ممکن است درباره هولوگرام اندکی توضیح دهید.

هولوگرام یک محصول تصویری با قابلیت ایجاد تصاویر سه بعدی است که با تکنولوژی هولوگرافی و با استفاده از لیزر به صورت برچسب تولید می شود و دارای جلوه های بصری بی نظیری است. صفحه شفافی با تصویر ام کلثوم و گروه موسیقی پشت او ظاهر می شود. اینجا من باید در آغاز کنسرت دو ترانه اجرا کنم سپس خارج می شوم و ام کلثوم بر روی صحنه ظاهر می شود.

در چه کشورهای عربی برنامه اجرا کردی؟

امارات و اردن و کویت و سعودی
 
خانه ام کلثوم در روستای طمای الزهایره


آیا در اروپا و آمریکا هم کنسرت اجرا کردی؟

یک کنسرت در لندن به مناسبت بزرگداشت ام کلثوم داشتم.
 
آیا ترانه های خوانندگان دیگر به جز ام کلثوم را هم اجرا می کنی؟

همیشه حضار ترانه های ام کلثوم را تقاضا می کنند چون معتقدند ام کلثوم با صدای من به صحنه بازگشته است. 


آیا چنین توصیفی از شما ناراحت کننده است یا مایه خوشحالی؟
 
خیلی خوشحالم که ترانه های مادربزرگم را اجرا کنم اما در عین حال حس مسئولیت هم هست چون برخی می گویند که نباید فقط ترانه های ام کلثوم را اجرا کنم.


خودت در این باره چه نظری داری؟ آیا می خواهی همین سبک را ادامه بدهی یا استایلی متفاوت از ام کلثوم داشته باشی؟

خب باید سبک را قدری تغییر بدهم و ترانه های گوناگون اجرا کنم. اما در حال حاضر دوست ندارم از خواننده دیگری به جز مادربزرگم ام کلثوم ترانه اجرا کنم. مدتی باید صبر کرد چون هنوز خودم را تثبیت نکرده ام. باید مدتی منتظر بمانم تا بتوانم استعدادم را از طریق ترانه های مادربزرگم نشان دهم. فکر کنم تا پایان تحصیلات دانشگاهی همین استایل را ادامه می دهم تا بعدش ببینم چه شغلی انتخاب می کنم.
 
اگر تصمیم گرفتی از خوانندگان دیگر به جز ام کلثوم ترانه اجرا کنی سراغ چه کسانی می روی؟

در کنسرت ابوظبی از چند خواننده ترانه اجرا کنم که این اولین و آخرین بار بود. در آن کنسرت ترانه های عبد الوهاب و حوریه حسن و ورده را اجرا کردم. اما در بقیه کنسرت ها شرط می کردند که باید فقط ترانه های ام کلثوم را اجرا کنم!

نظر خانواده ات درباره ورود به عرصه خوانندگی چیست؟ آیا مخالفت کردند؟

نه برعکس. آنها مرا بسیار تشویق می کنند و این منم که مخالفت می کنم!!

چرا؟‌ به خاطر ترس؟ 

ورود به عرصه هنر تا حدود زیادی ثبات و روتین و آرامش در زندگی خصوصی را بر هم می زند. من آرامش و ثبات در زندگی را دوست دارم . دوست دارم وقتم را با دوستان و خانواده باشم و از توجه و هیاهوی زندگی سلبریتی ها خوشم نمی آید. اصلا از شهرت خوشم نمی آید و به همین خاطر از موفقیتم در عرب گات تلنت استفاده نکردم. ضمنا عجله ای برای ورود به عرصه هنر و خوانندگی ندارم. اول باید درسم را تمام کنم.

آیا اینکه تو را با مادربزرگت ستاره شرق مقایسه می کنند و اجرای ترانه های او مایه ترس و نگرانی است.

بی تردید امکان مقایسه صدای من با مادربزرگم ام کلثوم وجود ندارد. اگر کسی چنین مقایسه ای انجام بدهد به من ظلم کرده چون مبالغه می کند. ام کلثوم پدیده تکرار نشدنی است. ام کلثوم در هیچ دوره و هیچ مکانی دوباره تکرار نمی شود.

آیا دوست داری توی مدرسه خودت را به عنوان نوه ام کلثوم به همکلاسی ها و دوستانت معرفی کنی؟

نه به هیچ وجه!! تلاش می کردم که نگذارم بقیه از آواز خوانی من باخبر شوند چون نمی خواهم سوژه روز باشم.

حالا که خانواده مشکلی با آواز خواندنت ندارند و تو نیز داری فکر می کنی که استایلت را تغییر بدهی آیا در آینده ترانه های سریع اجرا می کنی یا به سمت ترانه های آرام و کلاسیک می روی؟

تصور می کنم که توی همین استایل کلاسیک بمانم.
 
 
یکی از کنسرت های سناء نبیل

 
آیا یک شرکت تولیدی بخواهد برایت ترانه بسازد و کلمات و ملودی معاصر در اختیارتان بگذارید اجرا می کنید؟

بستگی به ترانه دارد. من از واژه هایی خوشم می آید که نوید بخش باشد و امید و انرژی مثبت بدهد. ترانه های این چنینی الان اجرا می شوند و من خیلی از این استایل خوشم می آید.

در میان خوانندگان کنونی از چه کسی خوشت می آید؟ 

اصاله چون برخی ترانه هایش امید و انرژی مثبت می دهد. صابر الرباعی را نیز دوست دارم.
 
آیا خاطره خنده دار یا به یادماندنی از کنسرت هایت به یاد داری؟

 یادم می آید که در محله المنصوره در قاهره کنسرت داشتم بعد یکی از حاضران روی صندلی ایستاده بود و با هیجان و محکم دست می زد و تشویق می کرد. خیلی ذوق کرده بود. من در حال اجرا خنده ام گرفته بود. ویدیوهای منتشر شده از کنسرت لندن را که دیدم متوجه حضور عاصی الحلانی (خواننده سرشناس لبنانی) شدم که نشسته بود و با من همخوانی می کرد. خیلی خوشحال شدم.

چه آرزویی داری؟

آرزوی محال و دست نیافتی ندارم. دوست دارم آرامش داشته باشم و توی زندگی شخصی و تحصیلاتم موفق شوم. 

اگر آقایی همین الان که هنوز خیلی جوان هستی بیاید خواستگاری و از شما بخواهد خوانندگی را کنار بگذاری آیا قبول می کنی یا دست رد به سینه اش می زنی؟ ام کلثوم مادربزرگت که خیلی دیر ازدواج کرد!

خانه و زندگی شخصی به نظرم مهم تر از هنر و آوازخوانی است. من حاضر نیستم آرامش و زندگی خانوادگی را قربانی خوانندگی کنم. این سنت زندگی است.