حاتم علی کارگردان برجسته سوری در دمشق به خاک سپرده شد

مراسم مردمی تشییع جنازه او در خیابان‌های پایتخت سوریه برگزار شد
حاتم علی کارگردان برجسته سوری در دمشق به خاک سپرده شد

پیکر حاتم علی کارگردان تأثیرگذار سوری که سه شنبه (۲۹ دسامبر) در ۵۸ سالگی بر اثر سکته قلبی در هتلی در قاهره جان باخت، پنجشنبه (۳۱ دسامبر) وارد دمشق شد و طی یک مراسم مردمی تشییع جنازه به خاک سپرده شد.

مسجد الحسن در دمشق پر از نمازگزار بود و برخی از شرکت کنندگان تصاویر کارگردان فقید را حمل می‌کردند. به محض بیرون آمدن تابوت از مسجد، جمعیت شروع به کف زدن و تکبیر کردند و مرتباً نام او را می‌خواندند.

شبکه‌های اجتماعی سوریه و جهان عرب در سوگ درگذشت حاتم علی عزادار بودند، او آرشیو هنری عربی را با معروف‌ترین آثار تلویزیونی دهه‌های اخیر غنی کرده‌است.

در صحنه ای که از زمان آغاز درگیری در سوریه تقریباً ده سال پیش به سختی دیده شده بود، سوری‌ها از طرفدار نظام گرفته تا مخالف رژیم دور هم جمع شدند و دربارهٔ میراث هنری و حرفه ای او اتفاق نظر داشتند.

 ده‌ها نفر از هنرمندان مقیم خارج از سوریه از جمله مخالفان سیاسی نظام درگذشت او را تسلیت گفتند.

 شماری از هنرمندان سوری از جمله شکران مرتجی، سلاف فواخرجی و وائل رمضان در مراسم ورود پیکر او به دمشق حضور داشتند.

انجمن هنرمندان سوریه به انتشار خبر درگذشت حاتم و اشاره به برخی از آثار وی بسنده کرد، اما این حادثه را تسلیت نگفت که انتقادات گسترده‌ای را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت.

انجمن هنرمندان در تابستان ۲۰۱۵، عضویت کارگردان فقید را به همراه دویست هنرمند سوری، از جمله چهره‌های برجسته تلویزیونی مانند جمال سلیمان، تیم حسن، سامر المصری، مکسیم خلیل و.. را به بهانه «عدم پرداخت حق اشتراک خود» سلب کرده بود.

با این حال، هنرمندان، فعالان و رسانه‌ها در آن زمان این تصمیم را به مواضع سیاسی این هنرمندان پیوند دادند، چه به دلیل اعلام نکردن حمایت صریح خود از دولت سوریه و چه به خاطر اتخاذ مواضع مخالف سیاسی.

حاتم علی متولد ۱۹۶۲، زندگی هنری خود را به عنوان بازیگر در سریال «حلقه آتش» در سال ۱۹۸۸ آغاز کرد و پس از آن در کارهای نمایشی شرکت کرد که در آن نقش‌های تاریخی و معاصر را ترکیب کرد.

او سپس در اواسط دهه نود با ارائه بسیاری از فیلم‌های تلویزیونی بلند به کارگردانی تلویزیون رفت.

آثار وی مورد توجه میلیون‌ها بیننده عرب قرار گرفت. از جمله برجسته‌ترین مجموعه‌های وی «غربت فلسطین» و «چهار فصل» است که از مشهورترین تولیدات تلویزیونی سوریه در دو دهه گذشته بودند.

بسیاری از آثار به کارگردانی علی از نظر میزان تولید متمایز بودند، از جمله مجموعه‌های تاریخی که دوره‌های مهم تاریخ عرب و اسلام را روایت می‌کنند، همچون «صلاح الدین الایوبی»، «ملک فاروق» و «عمر».