تنش بین «سپاه» و افسران رژیم سوریه در آلبوکمال

تنش بین «سپاه» و افسران رژیم سوریه در آلبوکمال

در پی اتهامات مطرح شده از سوی ایران مبنی بر نقش آفرینی رژیم سوریه در عملیات علیه شبه نظامیان سپاه پاسداران ایران در آلبوکمال، منابع رسانه ای مخالف در منطقه فرات سوریه گزارش دادند که بین رهبران سپاه پاسداران و افسران نیروهای رژیم سوریه که در منطقه آلبوکمال شرق دیرالزور حضور دارند، تنش وجود دارد.

شبکه عین الفرات سوریه گفت که سپاه پاسداران ایران ۴ افسر از نیروهای رژیم سوریه را احضار کرده‌است. در میان آنها پرسنل امنیتی ارتش بودند و در هنگام ملاقات با فرمانده سپاه پاسداران ایران در آلبوکمال «پیام تندی» به آنها منتقل شد.

این شبکه گفت که فرمانده ایرانی معروف به «حاج سجاد»، «به افسران اطلاع داد حملاتی که عناصر سپاه پاسداران را در آلبوکمال و حومه آن مورد هدف قرار داده‌اند، توسط نیروهای رژیم سوریه انجام شده‌است. دستگاه اطلاعاتی ایران نیز تحقیقات خود را برای دستیابی به هویت مهاجمان آغاز کرده‌است».

فرمانده ایرانی با استناد به شهادت مردم منطقه، دخالت داعش در این عملیات را رد کرد و گفت «آنها پنجشنبه گذشته شخصی را که اعضای سپاه پاسداران را در منطقه الوادی در شهر آلبوکمال هدف قرار داد مشاهده کردند و تأیید کردند که او یونیفرم نظامی نیروهای رژیم سوریه را بر تن داشته‌است».

فرمانده ایرانی همچنین فاش کرد که «موتورسیکلت مورد استفاده فرد مهاجم در نزدیکی یکی از مزارع پیدا شده است».

نیروهای سپاه پاسداران ایران که در نقاط کویری آلبوکمال هستند، در تاریخ ۷ دسامبر توسط افراد ناشناس مورد حمله قرار گرفتند و پس از چند روز حمله دیگری نیز توسط افراد ناشناس علیه آنها انجام شد.

پس از آن، یک هواپیمای بدون سرنشین در نزدیکی شهر صبیخان شرق دیر الزور، کاروانی متشکل از ۳ اتومبیل حامل کارشناسان نظامی از «کمیته بازرسی» که از عراق آمده بود، را هدف قرار داد. این حمله منجر به کشته شدن ۳ کارشناس شد: دو عراقی و یک ایرانی.

شبکه عین الفرات گزارش داد که «کمیته بازرسی» در پایان هفته گذشته از عراق وارد سرزمین‌های سوریه شد. این سازمان متشکل از ۱۵ کارشناس نظامی است که به ۳ گروه تقسیم شده‌اند و هر گروه شامل کارشناسانی از عراق، ایران و افغانستان است و آنها در شهرهای آلبوکمال، المیادین و دیرالزور حضور دارند.

تعدادی از فرماندهان میدانی آنها را در بازدید از نقاط و گذرگاه‌های سپاه پاسداران همراهی می‌کنند تا توصیه های نظامی در حوزه دیده بانی مقرهای نظامی ارائه دهند. 

در اواخر ماه اکتبر گذشته، هواپیماهای بدون سرنشین مدیر «اداره منابع انسانی» سپاه پاسداران را به همراه دو پرسنل دیگر پس از ورود به آلبوکمال از خاک عراق در سوریه، هدف قرار دادند.

سپاه پاسداران ایران در بسیاری از اماکن نظامی در استان دیرالزور شامل «پایگاه امام علی»، «اردوگاه معیزیله» و پایگاه در منطقه الثلاثات در صحرای آلبوکمال، علاوه بر اردوگاهی در منطقه المصلخه و یکی در نزدیکی القوریه و دیگری در «هنگ ۱۳۷» در حومه شرقی دیر الزور مستقر شده‌است.

سایت‌هایی که شبه نظامیان ایرانی در آنها مستقر هستند مرتباً توسط هواپیماها در معرض هجوم قرار می‌گیرند که به احتمال زیاد متعلق به نیروهای ائتلاف بین‌المللی و جنگنده‌های اسرائیل هستند.