رایزنی شرکت سعودی توسعه دریای سرخ برای افزایش سرمایه گذاری‌های داخلی وخارجی

پاگونو به الشرق الاوسط: این پروژه ۷۰ هزار شغل ایجاد کرده است
رایزنی شرکت سعودی توسعه دریای سرخ برای افزایش سرمایه گذاری‌های داخلی وخارجی

جان پاگونو مدیر عامل شرکت توسعه دریای سرخ سعودی گفت این شرکت در حال رایزنی با سرمایه گذاران داخلی و منطقه ای برای سرمایه گذاری در پروژه توسعه دریای سرخ است.

پاگوئو افزود «شرکت چند قرارداد به ارزش ۳ میلیارد و ۷۵ میلیون دلار امضا کرده است. پروژه توسعه دریای سرخ ۷۰ هزار شغل ایجاد می کند و سهم آن در تولید ناخالص داخلی در دوره ساخت و ساز ۲۷ میلیارد دلار در سال و پس از عملیاتی شدن حدود ۶ میلیارد دلار در سال است».

پاگونو در گفتگو با الشرق الاوسط افزود «پروژه دریای سرخ مدرن ترین پروژه گردشگری جهان است که در سعودی اجرا می شود و در تنوع بخشی به اقتصاد در راستای اهداف سند چشم انداز ۲۰۳۰ سهیم است. بخش گردشگری سهم ۱۰.۴ درصدی از تولید ناخالص داخلی جهان دارد  ۳۱۳ میلیون شغل ایجاد کرده است. حوزه گردشگری سعودی سهم ۳.۴ درصدی از تولید ناخالص داخلی دارد. سرمایه گذاری در بخش گردشگری سعودی در چند سال آینده افزایش می یابد».

 

-اواخر ۲۰۲۰ آماده پذیرش گردشگر خواهیم بود

پاگونو درباره روند تکمیل پروژه دریای سرخ تا حالا گفت «ما در مسیر درست حرکت می کنیم و مراحل مهم ساخت و ساز تکمیل شده و اواخر  ۲۰۲۰ آماده پذیرش گردشگر خواهیم بود. فرودگاه بین المللی و چهار هتل فاز اول پروژه در آن زمان عملیاتی می شوند. ۱۲ هتل دیگر فاز اول پروژه  با ۳ هزار اتاق ۲۰۲۳ عملیاتی می شوند. این هتل ها در ۵ جزیره و دو تفرجگاه گردشگری واقع شده اند. همزمان با تکمیل این پروژه در ۲۰۳۰ ما ۵۰ هتل با مجموع ۸ هزار اتاق و حدود یکهزار و ۳۰۰ آپارتمان و ویلا در ۲۲ جزیره و ۶ منطقه خواهیم داشت».

او گفت «رایزنی و گفتگو با سرمایه گذاران داخلی و منطقه ای برای سرمایه گذاری در هتل ها و استراحتگاه های پروژه توسعه دریای سرخ ادامه دارد. سرمایه گذاران به دنبال نقش آفرینی در پروژه هستند؛ به خصوص حالا که این پروژه عملا اجرایی می شود. پروژه در مسیر درست است و سرمایه گذاران به قراردادهای کلان دست یافتند که در مجموع تا حالا بیش از ۱۰ میلیارد ریال (۳ میلیارد و ۷۵ میلیون دلار) است».

پاگانو خاطر نشان کرد «کار ساخت و ساز فرودگاه و جاده های ارتباطی بین هتل ها و تفرجگاه ها و نیز احداث زیر ساختارهای دریایی و روستای کارگری با گنجایش ۱۰ هزار کارگر و نیز شهرک کارمندان آغاز شده است. سرمایه گذاران که این اقدامات را می بینند اعتماد بیشتری به این پروژه پیدا می کنند و به دنبال نقش آفرینی در اجرای این پروژه گردشگری کلان و بلند پروازانه هستند. ما در پروژه توسعه دریای سرخ زمین نمی فروشیم بلکه توسعه اراضی به سرمایه گذاران واگذار می شود».

او در ادامه گفت «سرمایه گذاری با شرکا برای توسعه این پروژه از اهمیت فراوان برخوردار است و یک مساله اصلی در راستای نظارت بر حفاظت از منابع و ثروت های طبیعی و بهبود زیست محیطی طبق معیارهای مورد نظر ما تلقی می شود. اینکه یک گروهی بیاید و اقداماتی در راستای حفاظت از محیط زیست انجام دهد و گروه دیگر معیارهای زیست محیطی را زیر پا بگذارد با عقل جور در نمی آید. این یک ریسک است و ما حاضر به پذیرش آن نیستم. در نهایت هدف ما فقط منفعت مادی نیست بلکه باید شرکایی انتخاب کنیم که رویکرد و اهداف مشترک برای پایداری و گردشگری تجدید پذیر داشته باشند».


اشتغال آفرینی در جامعه بومی

پاگانو در خصوص سهم پروژه توسعه دریای سرخ در رشد اقتصاد بومی و اشتغال زایی گفت «این پروژه ۷۰ هزار شغل ایجاد می کند و به طور مستقیم منجر به ایجاد ۳۵ هزار شغل و به طور غیر مستقیم منجر به ایجاد ۳۵ هزار شغل از طریق شرکای این پروژه می شود. سهم سالانه پروژه توسعه دریای سرخ از تولید ناخالص داخلی ۱۰۱ میلیارد ریال (۲۷ میلیارد دلار) در دوره ساخت و ساز و حدود ۲۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال (۶ میلیارد دلار) پس از عملیاتی شدن و آغاز کسب و کار اصلی است».

او افزود «ما همچنین برای اشتغال زایی بومی نیز تلاش کردیم. این اقدام در راستای توجه این پروژه به محیط زیست و ساکنان بومی است. ارائه ۱۲۰ بورس تحصیلی دانشگاه بین المللی هتل داری لوزان در رشته های تخصصی گردشگری و هتل داری از جمله طرح های این شرکت است که با همکاری دانشگاه شاهزاده مقرن اجرا شد. این شرکت اقدام به کارآموزی هزار و ۶۰۰ نفر با همکاری صندوق توسعه توسعه منابع انسانی سعودی موسوم به هدف در حوزه های مهندسی و محیط زیست و انرژی های تجدید پذیر و هتل داری کرده است. ۴۵ نفر از ساکنان بومی پس از شرکت در دوره های آموزشی ویژه این شرکت استخدام شدند. استخدام چهره های شناخته شده فعال در زمینه پایداری برای آگاهی بخشی در این زمینه از برنامه های دیگر شرکت است».

او درباره تاثیر همه گیری کرونا در روند تکمیل پروژه توسعه دریای سرخ گفت «ما در دوره شیوع کرونا به فکر حفظ سلامتی کارکنان بودیم اما موفق شدیم کارها را طبق روال عادی پیش ببریم چون کار ساخت و ساز و توسعه پروژه در فضای باز انجام می شد و برای همین برنامه زمانی اعلام شده برای ورود اولین گروه مهمانان در اواخر ۲۰۲۲ تغییر نکرده است».

-قراردادهای کلان

پاگانو گفت «اخیرا قراردادی با گروه ائتلافی امضا کردیم که توسط شرکت آکوا پاور هدایت می شود. این قرارداد برای همکاری در طراحی و ساخت و ساز و عملیاتی کردن و حمل و نقل زیر ساختارها به تاسیسات خدماتی پروژه است. به چند دلیل عضو این گروه شدیم. مهم ترین دلیل برای عضویت در این گروه جذب افراد متخصص و باتجربه و دارای سابقه برای اداره تاسیسات پروژه به بهترین نحو ممکن است. دلیل دیگر جذب سرمایه گذاری های کلان چند ملیتی در پروژه توسعه دریای سرخ است که بیانگر اعتماد سرمایه گذاران به طرح و چشم انداز مورد نظر شرکت است. این طرح با اهداف چشم انداز ۲۰۳۰ سعودی همسویی دارد».

پاگانو یادآور شد «دلیل دیگر این است که این سرمایه گذاری ها باعث می شود پروژه توسعه دریای سرخ به عنوان بزرگ ترین پروژه تفریحی جهان ۲۴ ساعته کار کند و تمام تاسیسات صد درصد از انرژی های تجدید پذیر استفاده می کنند. ما این هدف را دنبال می کنیم. تاسیس بزرگ ترین تاسیسات ذخیره سازی باتری جهان با ظرفیت هزار مگاوات در ساعت در راستای رسیدن به این هدف انجام می شود. ما به دنبال این هستیم که معیارهای نوین برای توسعه پایدار ایجاد کنیم چون این هدف بین المللی برای محافظت از محیط زیست و افزایش کارآیی آن است تا نسل های آتی آینده زیباتری داشته باشند».

پاگانو در ادامه خاطر نشان کرد «این یک قرارداد ۲۵ ساله است. شرکت آکوا پاور در مجموعه ای از تاسیسات و مراکز انرژی های تجدید پذیر و تولید آب و تصفیه فاضلاب و سیستم های سردکننده تجاری برای ۱۶ هتل و نیز فرودگاه بین المللی و زیر ساختارهای فاز اول پروژه با توجه به معیارهای بالای شرکت سرمایه گذاری می کند».

او افزود «اینجا ما از سرمایه گذاری چندین میلیارد دلاری صحبت می کنیم. ما برای دست یابی به همه این سرمایه گذاری ها هزینه زیادی می دهیم اما به جای آن محیط زیست این منطقه بکر و دست نخورده حفظ می شود و این بخش اصلی پروژه توسعه دریای سرخ است. این پروژه با کمک انرژی های تجدید پذیر انجام می شود و از انتشار پانصد هزار تن گاز گلخانه ای در سال جلوگیری می کند. حالا درست است که مخارج خیلی بالا است اما محیط زیست ارزش آن را دارد».