افزایش جذب گردشگر پس از راهبرد موفق سعودی در مهار کرونا

سعودی در فهرست مقاصد امن گردشگری در همه گیری
افزایش جذب گردشگر پس از راهبرد موفق سعودی در مهار کرونا

در حالیکه کشورهای جهان برای واکسن زدن و مقابله با شیوع کرونا آماده می شوند بخش گردشگری جهان و خلیجی و به عبارت دقیق تر سعودی پس از دوره طولانی رکود و پروتکل های بهداشتی در آستانه رونق قرار دارد.

کشورهای خلیج با پروتکل های درست و مناسب رویکرد موفق تری نسبت به بقیه کشورها برای مهار شیوع کرونا داشتند و این الگوی موفق به نظر می رسد که برای کمک به کشورهای خلیجی در راستای رونق بخشیدن به گردشگری در آینده کارساز باشد. سعودی موفق به کنترل شیوع کرونا در دوره حج شد و تعداد مبتلایان بستری در حال کاهش است.

نایف الراجحی رییس کمیته گردشگری اتاق بازرگانی ریاض بر تداوم افزایش سرمایه گذاری در حوزه گردشگری و رشد بخش های تفریحی و تاریخی و فرهنگی تاکید کرد و گفت «طبق گزارش جهانی گردشگری سعودی در حوزه سفر و گردشگری امن در دوره کرونا در جایگاه ششم جهان و کشور برتر در خاورمیانه است».

الراجحی توضیح داد «این گزارش بین المللی درباره گردشگری سعودی با توجه به استانداردها و پروتکل های بهداشتی در دوران همه گیری و توان کنترل همه گیری توسط کشورها و ایجاد ثبات در دراز مدت و کارآمدی نظام سلامت و وجود تخت های کافی در بخش مراقبت های ویژه و ظرفیت کارکنان نظام درمان و مراقبت از بیماران و پیگیری و افزایش آزمایش های تشخیص بیماری و قرنطینه مبتلایان تنظیم شده است».

الراجحی خاطر نشان کرد «سعودی به دنبال جذب ۱۰۰ میلیون گردشگر در سال تا ۲۰۳۰ است تا به عنوان یکی از ۵ کشور پرگردشگر جهان مطرح شود. در این شرایط سهم گردشگری در درآمد ناخالص ملی به جای ۳ درصد در حال حاضر به ۱۰ درصد افزایش پیدا می کند. مشاغل گردشگری از ۶۰۰ هزار شغل در دوره کنونی به یک میلیون و ۶۰۰ هزار شغل می رسد».

از سوی دیگر، ماجد الحکیر رییس پیشین کمیته گردشگری شورای اتاق بازرگانی سعودی به الشرق الاوسط گفت «توان سعودی برای احیای گردشگری بیانگر شاخص های خوب فضای گردشگری امن در کشور است. و حالا کشور در سطح جهانی از وزن اقتصادی و گردشگری برخوردار شده. این گزارش نشان می دهد که دولت سعودی می تواند با مسئولیت پذیری در بخش گردشگری نقش آفرینی کند».

الحکیر پیش بینی کرد وضعیت گردشگری سعودی در سطح جهان بهبود پیدا کند و کشور با طرح های کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت وزارت گردشگری در سراسر کشور موفق به جذب بیشتر گردشگر شود. پیش بینی می شود برنامه های جامع دولت سعودی در زمستان در ۱۸ منطقه توریستی در جنوب و شمال کشور به اجرا گذاشته شود.

الحکیر یاد آور شد «ویژگی های گردشگری در سعودی متعدد و گوناگون است. اصلاحات و اقدامات دولت منجر به کنترل شیوع همه گیری کرونا و کاهش عواقب آن در حوزه اقتصادی و بخش های دیگر شده است. دولت سعودی توجه خاصی به تقویت گردشگری داخلی دارد تا با یک استراتژی موثر و مستمر به عنوان مقصد گردشگری داخلی و بین المللی مطرح شود».

شرکت strategy& روز پنجشنبه (۱۰ دسامبر) در گزارشی گفت «فرصت برای رونق گردشگری در کشورهای منطقه در دسترس است. همه گیری کرونا عواقب وخیمی به دنبال داشته اما با این حال بخش گردشگری منافع بلند مدت برای کشورهای شورای همکاری خلیج و مصر دارد. کشورها می توانند با یک برنامه راهبردی هدفمند ۵ بخشی بخش گردشگری پررونق بسازند».

در این گزارش توصیه شده که کشورها استراتژی هدفمند و هماهنگ ۵ بخشی در نظر بگیرند. نخست: چشم انداز سازنده در مورد توسعه گردشگری در کشور تنظیم کنند. دوم: مدیریت بخش گردشگری نهادینه گردد و کلیه بخش های دولتی و خصوصی ذیربط با تلاش و اقدامات هماهنگ در راستای اجرای دقیق و درست چشم انداز توسعه بخش گردشگری فعالیت کنند.

این گزارش با اشاره به بخش سوم گفت «مسافرانی که از تجربه های گردشگری در دسترس لذت می برند شناسایی شوند و بر اساس پیش زمینه های اجتماعی و اقتصادی متمایز گردند. بخش چهارم درباره افزایش جذابیت محصولات و تجربه های گردشگری در کشورهای منطقه و اطمینان از آمادگی کامل بخش های گردشگر پذیر برای میزبانی است. این تدارکات شامل ایجاد محل های اقامت و رستوران و بخش های خدمات و تورهای گردشگری و حمل و نقل مناسب است که در راستای تامین نیازمندی های گردشگران تنظیم می شوند».

بخش پنجم بر اساس این شرکت درباره ایجاد راه های ارتباطی پیوسته بین گردشگران و کشور میزبان از طریق تنظیم تورهای گردشگری و تبلیغاتی همه جانبه است تا گردشگران به بازارهای کشور علاقمند گردد. بخش توزیع نیز باید کارآرایی مناسب داشته باشد و خدمات حمل و نقل برای گردشگران فراهم گردد».

کریم عبد الله شریک در بخش خاورمیانه شرکت strategy&گفت «چشم انداز سعودی الگوی مناسب در حوزه گردشگری است. برنامه های شفاف و واضح برای ارائه خدمات و تورهای گردشگری متنوع در نظر گرفته شده و هدف آن افزایش تعداد گردشگران داخلی و خارجی تا ۱۰۰ میلیون نفر در سال تا ۲۰۳۰ و افزایش سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی از ۳ درصد در ۲۰۱۸ به ۱۰ درصد در ۲۰۳۰ است».