مایا دیاب؛ خواننده و داوطلب کمک به بیروت شکسته

مایا دیاب؛ خواننده و داوطلب کمک به بیروت شکسته

 

کاریکاتور: علی المندلاوی


تابستان ۲۰۲۰ در بیروت شبیه سال های قبل در لبنان نبود. دیگر خبری از شهر نور و شب نشینی و جشنواره و کنسرت های موسیقی نیست. حالا بیروت به دلیل مسئولانش که هیچ بویی از مسئولیت پذیری نبرده اند یک شهر ویران و مصیبت زده شده است.

خبر انفجار بندر بیروت نه تنها لبنانی ها بلکه تمام دنیا را تکان داد. ویرانی گسترده در شهر و عکس افراد زخمی و قربانیان در خیابان ها لبنانی ها را شوکه کرده است که آن را فراموش نخواهند کرد. 

کشورهای جهان یکصدا در کنار لبنان ایستادند اما لبنانی ها روز پس از وقوع انفجار با فاجعه بزرگ و بی سابقه روبرو شدند. آنها که تجربه چندین جنگ و فجایع متعدد را از سر گذرانده اند از این فاجعه به عنوان مصیبت بی سابقه یاد کردند. در حالیکه دولت لبنان دست روی دست گذاشته بود کمپین ها و سازمان های خیریه و گروه های داوطلب برای کمک به آسیب دیدگان در انفجار از روز پس از وقوع انفجار شتافتند. 

 طرح های امداد رسانی متعددی ارائه شد و صدها نفر از تمام گروه های جامعه برای کمک رسانی داوطلب شدند. آنها پای درد دل مردم بیچاره نشستند و به آنها در این فاجعه دردناک دلداری و دلگرمی دادند. خواننده و هنرمند لبنانی مایا دیاب هم یکی از این داوطلبان بود که به خاطر حس مسئولیت و میهن پرستی از همان روز پس از انفجار در خیابان ها برای کمک و یاری به راه افتاد. مایا مثل بقیه لبنانی ها جارو به دست در تمییز کردن خیابان ها و جمع آوری شیشه های شکسته و آوار شرکت کرد. او وارد خانه مردمی شد که دار و ندارشان را بر اثر انفجار از دست دادند.. و سنگ صبورشان شد و به آنها کمک کرد.

فعالیت مایا پس از انفجار در بندر بیروت برای هوادارانش غافلگیرکننده نبود چرا که او از ابتدای ورود به عرصه خوانندگی و اجرای برنامه های تلویزیونی همواره در طرح ها و برنامه های اجتماعی و بشردوستانه شرکت کرده یا مدافع آنها بوده است؛ از مقابله با خشونت خانگی و خشونت علیه زنان و کودکان گرفته تا اجرای برنامه موسیقی و خوانندگی برای آوارگان و افراد بی خانمان و حمایت مالی و معنوی از سازمان های خیریه کودکان و کمپین های ضد اعتیاد و غیره. او می گوید شرکت در برنامه های بشردوستانه وظیفه هنری و اخلاقی او است. 

مایا دیاب و هنرمندان متعدد دیگری نقش پر رنگی پس از انفجار در بندر بیروت داشتند. آنها برای مرهم گذاشتن بر زخم مردم گرفتار و فاجعه زده تلاش می کنند. مایا دیاب در ابتدا مثل اغلب جوانان دختر و پسر لبنانی برای تمییز کردن و جارو کردن خیابان های بیروت داوطلب شد. خانه مایا دیاب محلی شد برای تهیه و پخت غذا و جمع آوری مواد غذایی برای نیازمندان تا شاید کمک ناچیزی باشد به کسانی که خانه و رزق و روزی شان در انفجار برباد رفت. 

مایا دیاب از همان ابتدا داوطلب خدمت رسانی به ساکنان پایتخت ویران شد. او دلش برای مردمانش و ساختمان های ویران شهر می سوزد و در شبکه های اجتماعی از مردم خواست به کمک افراد آسیب دیده بر اثر انفجار بشتابند. مایا عضو کمپین «دفی» (گرما) شد که مواد غذایی و پوشاک جمع آوری و نیازمندی مردم نیازمند را تامین می کند. 

 مایا پس از انفجار آرام نگرفت. او در میان داوطلبان و گروه های امدادرسان پرسه می زند و با تمام عشق و ایمان به بیروت کمک می کند. او انتقادهای تند و تیز نثار سیاستمداران و مقام های رسمی کشورش کرد. او غمگین و خشمگین است. مایا دیاب دلش برای بیروت و ساکنان بیروت آتش گرفته. پرچم کشور را برداشت و به صفوف معترضان و انقلابیون پیوست. او همواره حامی انقلاب بود که حالا برای او به معنای «کرامت» و تنها امید باقی مانده برای کمک به بیروت است.. دیدگاه های سیاسی مایا چیز تازه ای نیست؛ او همواره منتقد اوضاع اقتصادی و سیاسی و حال و روز کنونی لبنان بوده است.